Столичні комунальники з «Київводоканалу» стали радикально боротися з боржниками – вони відключають їх від… каналізації за допомогою спеціального пристрою «Chop-2008». Повторне підключення коштує 2 тисячі гривень. Експеримент розпочали з Деснянського району.
Мешканці столиці, як і будь-якого цивілізованого мегаполісу, звикли користуватися різними комунальними зручностями, зокрема, холодним водопостачанням та каналізацією. Але біда в тому, що багато хто робить це абсолютно безкоштовно. За даними «Київводоканалу», близько 10 відсотків їхніх споживачів мають борги за спожиту воду та користування каналізацією. Загальна сума заборгованості мешканців багатоповерхових будинків за ці блага цивілізації на початок червня становила біля 430 мільйонів гривень. Причому є й справжні злісні неплатники – рекордсменом серед них вважається квартира, в якій прописано 26 осіб (!). Вона заборгувала водоканалівцям понад 141 тисячу гривень. Відключити ж таким боржникам воду комунальники донедавна не мали права згідно з чинним законодавством. Тому змушені писати їм попередження, прохати реструктуризувати борги, погрожувати судом. Та навіть, якщо справи доходять до суду, вирішуються вони роками.
Тож тепер КП «Київводоканал» вирішило вдатися до радикальних заходів. Нещодавно працівники Водоканалу для боротьби зі злісними неплатниками спробували застосувати спеціальний пристрій «Chop-2008». Ним можна відключити від каналізації окрему квартиру у багатоповерхівці. «Принцип його дії дуже простий, – пояснив головний інженер розрахункового департаменту «Київводоканалу» Олександр Кущ. – Спеціальну заслінку, яка блокує каналізаційний колектор квартири боржника, опускають у стояк із горища будинку. Все, що відбувається всередині труби, оператор бачить через спеціальну камеру на моніторі. Він вибирає потрібний поверх, знаходить квартиру і заслінкою наглухо перекриває вихід стічних вод із унітазу».
Такий метод перекриття витоку води почали запроваджувати в Україні декілька років тому. Кажуть, він мав успіх в Миколаєві, Житомирі, Полтаві, Харкові та інших містах. Тепер дійшла черга й до столиці. Нещодавно таким чином відключили від каналізації квартиру в Деснянському районі, на вулиці Градинській. «Мешканець заборгував «Київводоканалу» понад 4 тисячі гривень, – розповіла начальник інформаційного управління підприємства Вікторія Яковлєва. – Йому неодноразово телефонували та надсилали нагадування і попередження, але господар на них не реагував. Коли ж він зігнорував і повідомлення про відключення квартири від каналізації, яке йому повісили прямо на дверях, то було прийнято рішення: заблокувати вихід стічних вод з квартири, що й було зроблено. Причому цей процес оприлюднено в інтернеті, ЗМІ та на нашому сайті, щоб інші боржники зрозуміли, що до них також можуть вжити подібних заходів, і розрахувалися за надані послуги. Для розблокування труби мешканець має заплатити всю суму заборгованості перед нашим підприємством, а також оплатити послугу підключення до каналізації, орієнтовна вартість якої становить 2 тисячі гривень. Або ж пояснити компанії причину несплати, яка може бути справді серйозною, та укласти з Київводоканалом договір реструктуризації боргу, який можна оформити в одному з Центрів обслуговування споживачів або в будь-якому з численних Центрів комунального сервісу. Такі варіанти ми тепер пропонуємо всім споживачам, адже згідно з новим законодавством «Київводоканал» може не тільки обмежити водопостачання боржникам, а й повністю відключити їх від своїх послуг».
У Києві в наступному році зростуть ціни на послуги централізованого водопостачання і водовідведення. За даними «Київводоканалу», в середньому вартість підвищиться майже на 50 відсотків. В компанії підвищення тарифу пояснюють традиційно – зростанням вартості електроенергії, паливно-мастильних матеріалів, реагентів, розміру ренти, а також збільшенням амортизаційних відрахувань, подорожчанням ремонтів основних засобів. Директор департаменту економіки і фінансів «Київводоканалу» Ірина Кирилюк зазначила, що розрахунковий тариф на послуги водопостачання та водовідведення, за їх підрахунками, зміниться в середньому на 49,6% і складе 23 грн. 17 коп. Якщо ж тарифи будуть нижчими, то можливі негативні наслідки як технічного, так і фінансового характеру, стверджують у «Київводоканалі».