Детальний план території по забудові північної Троєщини, котрий понад півроку стояв в порядку денному кількох сесій Київради і ніяк не міг набрати мінімально необхідну кількість голосів, все ж «протягли». Рівно 61 голос. Всі депутати пораховані, ніхто не може випадково пересидіти голосування у вбиральні, чи виправдатися: моя картка не спрацювала. Сам мер Кличко просив депутатський корпус підтримати цей ДПТ. Голосування забезпечила провладна більшість з «Солідарності» та «Єдності», ще 6 недібраних голосів знайшли в «Батьківщині». Жодного голосу не дали фракції «Самопоміч» і «Свобода». Рішення розв’язує руки забудовникам і дозволяє ще більше ущільнити перенаселений масив, не вирішуючи нагальних транспортних проблем Троєщини.
Ще щільніше, ще вище
Будівельний кран, що зависне над Троєщиною на десятки років, збільшить житлову забудову ще майже на мільйон квадратних метрів. Проектанти переконують, що населення району збільшиться всього на 20 тисяч. Опозиційні депутати називають це маніпуляцією, оскільки в такому випадку на околиці Троєщини мають з’явитися виключно елітні квартири, в яких на одного члена родини припадатиме приблизно по 50 квадратів. Реально, троєщанці отримають ще близько 40-50 тисяч сусідів.
Чому маніпуляція цифрами небезпечна? Від кількості нових мешканців залежить планування транспортної інфраструктури та соцоб’єктів. Занижені показники дозволяють спланувати меншу кількість шкіл, садочків, паркомісць, котрих в районі і так не вистачає. За словами свободівця Дениса Попова, 25% дітей району нині стоять в електронних чергах на влаштування у заклади освіти.
ДПТ розроблений на 410 гектарів і обмежений вулицями Бальзака, Милославської, Закревського, Сабурова. Більша частина цих територій наразі забудована 10-25 поверховими будинками. Поверховість майбутнього житла планується збільшити до 27 поверхів. Щільність населення, яка зараз становить 227 осіб на 1 га, на момент завершення реалізації плану становитиме 275 осіб на 1 га.
Будуватимуть як «точково», ущільнюючи житлові квартали, так і на вільних землях, передбачених чинним Генпланом під промислові і складські об’єкти. В найближчі 5 років на 7 гектарів має зменшитися зелена зона північної Троєщини. Проте через 20 років, як переконує розробник ДПТ, вона загалом збільшиться на 2 гектари. Вирізані під забудову дерева, очевидно, мають компенсувати два невеличкі сквери, які обіцяють облаштувати біля озер.
Основні претензії депутатів та громади до цього ДПТ в тому, що масова забудова вестиметься без вирішення транспортної проблеми масиву, котрий і без додаткових жителів зранку й увечері стоїть в кількагодинних пробках. Кличку поставили питання про горезвісне метро на Троєщину. На що мер відповів, що місто не може виділити з бюджету 400 мільйонів доларів, необхідних для добудови Подільсько-Воскресенського мосту, і тому шукає іноземних інвесторів. Пустити мостом автомобілі мер пообіцяв через два роки. Метро – через 3-4 роки!!! А поки що за планом розвитку Троєщини мають розширити проїзну частину вулиці Закревського до 15 метрів і зробити по 3 смуги руху в обидва боки по вулиці Бальзака.
Влада не відповідає за розрахунки в ДПТ?
Віталій Кличко особисто звернувся до депутатського корпусу з проханням підтримати ДПТ Троєщини. Чи значить це, що мер бере на себе й відповідальність за наслідки його реалізації? Певно, ні. Оскільки навіть головний архітектор міста і водночас очільник Департаменту будівництва КМДА Олександр Свистунов попередив, що профільний департамент не несе відповідальності за Детальні плани територій і не відповідає за розрахунки в ньому. ” Я як головний архітектор не можу тримати в голові інформацію про те, скільки житла з’являється на кожній вулиці,– сказав Свистунов. – За це несе відповідальність проектувальник».
Проектувальник, як відомо, розробляє ДПТ на гроші забудовника, а відтак і намагається втиснути в нього якнайбільше комерційно вигідного житла і найменше об’єктів соціальної інфраструктури. І навіть, якщо розробник запланує в межах забудови школи-садочки-паркінги, з’явитися вони зможуть лише тоді, коли на їхнє будівництво влада виділить гроші з бюджету. Саме тому соцоб’єкти найчастіше залишаються лише планами на папері. А от надрентабельні житлові комплекси, які фінансуються майбутніми власниками квартир, з’являться гарантовано!
Кличко пообіцяв, що у разі прийняття цього ДПТ, Троєщина отримає три нових дитячих садочки, школу на 1080 місць, нову поліклініку на 2500 відвідувачів, лікарню на 500 ліжок, пологовий будинок, паркінг на 8650 машино-місць і навіть льодовий стадіон. Проте не уточнив, коли саме. Адже цілком можливо, що втілювати ці плани у життя доведеться наступному меру. Адже ДПТ розрахований на 20 років.
Аби соцсфера не була пустопорожньою обіцянкою, опозиційні депутати запропонували затвердити черговість будівництва. Мовляв, нехай спочатку будуються медичні й освітні заклади і лише потім – житло. А ще краще, давайте з ДПТ приберемо усе житло, якого у Києві і так в надлишку, і залишимо лише інфраструктуру,- запропонував депутат Володимир Назаренко. Проте його правка не набрала й 30 голосів, що зайве підтвердило: соцоб’єкти в ДПТ – лише рекламна вітрина, маркетинговий хід, який маскує справжню причину розробки цих містобудівних документів – житло, житло, житло…
Спасибко сказав – Спасибко зробив
ДПТ Троєщини «проштовхувалось» під благородним приводом захисту інвесторів, ошуканих забудовником Войцеховським. Один із його будинків по вулиці Закревського, 42-а ЖК «Перлина Троєщини» невипадково потрапив в зону розробки цього ДПТ. Як відомо, Анатолій Войцеховський зводив житло на землях, призначених для інших цілей. Зокрема, ділянка на Закревського по документах призначалась під будівництво торгово-розважального центру. Чиновники з київської мерії переконали «войцеховців» і громаду району, що без розробки ДПТ змінити цільове призначення землі, а відтак і добудувати покинутий забудовником ЖК, неможливо. Отже, для відведення земельної ділянки, розміром 1,3 гектари, на якій стоїть «Перлина Троєщини», за чиновницькою логікою, слід забудувати ще 400 гектарів Троєщини.
Цілий рік, поки опозиція блокувала прийняття цього ДПТ, інвестори з «Перлини», ніби на роботу, ходили практично на кожне засідання Київради і земельної комісії з вимогою прийняти скандальний ДПТ і волею-неволею стали надійними лобістами забудовних планів столичної влади.
Заступник Кличка з питань будівництва Олександр Спасибко якось на одній з погоджувальних рад пригрозив депутатам зібрати під стінами Київради масштабний мітинг обманутих Войцеховським киян, якщо опозиційні фракції й далі блокуватимуть містобудівні плани команди Кличка. «Войцеховці» не лише зібралися на мітинг, вони на 5 днів поселилися у кулуарах Київради, тиснучи на депутатів. Як не дивно, численна армія охоронців київської мерії ночівлі киян в казенному домі ніяк не перешкоджала. Швидше навпаки – пікетувальникам навіть забезпечили трансляцію їхніх вимог в інтернет-простір, через прес-центр Київради. Це той рідкісний випадок, коли і народ, і влада хочуть одного.
«Ще 9 лютого на зборах у Кличка нас зібрали і сказали, що ви («Перлина Троєщини») серед 5-ти будинків Войцеховського, котрі увійшли до пілотного проекту. І ми вас швиденько «проженемо по законності, відведемо землю». Був розроблений алгоритм процесу узаконення наших будинків, якого ми дотримувалися. Робили все, що говорила влада. Чиновники сказали: подивимося, як це працює, і запустимо для всіх інших забудов. Йдеться не лише про будинки Войцеховського, а про усі об’єкти, в яких є проблеми з документами»
Йдеться про 11 пунктів, котрі мають виконати інвестори – від реєстрації юридичної особи до оформлення всіх дозвільних документів та добудови будинку самостійно.
Цих людей можна зрозуміти – вони вклали у це житло по 30-35 тисяч доларів. Забудовник здав лише дві секції. Воду й електрику мешканці, що вже живуть у проблемному будинку, отримують напівзаконно. За словами Тетяни, 1-ша та 2-га секції мають житловий тариф, а от 3-тя – будівельний, котрий значно вищий. «Ми поставили індивідуальний котел. Взимку рахунок за електрику сягає 6-8 тисяч гривень»,– скаржиться голова правління створеного в ЖК будівельного кооперативу Неля Пасічник. Та головне – без відведення землі, «войцеховці» не можуть завершити будівництво.
«Ми не просимо бюджетних грошей на добудову – ми просимо клаптик землі, щоб завести забудовника, який нам добудує житло»
Чи можна було допомогти інвесторам Войцеховського менш епатажним і безкровним способом, не зачепивши інтереси ще двохсот тисяч деснянців, котрі проживають на території, охопленої ДПТ? Представники опозиційних фракцій запевняють – можна. Вони переконані, що влада використовує мешканців «Перлини Троєщини», аби протягти ДПТ, котре дозволить всуціль забудувати масив. Можна було виділити «Перлині» клапоть в 1,3 гектари із цільовим призначенням «для завершення будівництва об’єкта незавершеного будівництва». Такі прецеденти є, кажуть депутати і наводять приклад Олени Теліги, 25, де саме в такий спосіб Київрада вирішила проблемну забудову. За словами депутата Сергія Гусовського, останні правки до закону «Про регулювання містобудівної діяльності» дозволяють відводити землю без містобудівної документації, якщо на цій ділянці вже є об’єкт – власність фізичної чи юридичної особи.
Забудовник пішов чи «його пішли»? Інвестори «Перлини» говорять про рейдерство
Заходити на «об’єкт без документів» нові забудовники не хочуть,- переконують ошукані інвестори Войцеховського. Але, якщо мешканцям відведуть землю і вони створять ЖБК, доплатять за добудову, то «Перлина Троєщини», як не дивно, стане комерційно привабливим проектом. Поряд є вільна земля, на якій можна звести додаткові секції і заробити. Є покупці, частина з яких готова доплачувати. Очевидно, за ці нові можливості й ведеться вся ця боротьба.
Об’єктом вже цікавилося кілька фірм з орбіти нинішньої влади. Про це газеті повідомили інші інвестори «Перлини», котрі не в захваті від такого сценарію «вирішення проблеми самобудів Войцеховського». Мешканці-інвестори «Перлини» Ніна Михайлова, Світлана Хок та ще кілька їхніх однодумців теж прийшли до Київради. Але відстоюють вони інший варіант розвитку подій.
«Якщо ЖК буде добудовувати нова структура, то нам доведеться доплачувати за свої квартири. Якщо раніше ми платили по 500-800 доларів за квадратний метр, то тепер нам кажуть доплатити ще по тисячі доларів. Це при тому, що багато мешканців свого часу повністю виплатили вартість квартир»
Кошти на доплату є далеко не у всіх покупців. Адже успіх піраміди Войцеховського забезпечувала саме низька вартість житла, тому його інвестори, здебільшого, – люди небагаті.
Головна проблема таких будинків – неможливість домовитися усім інвесторам. Одні відмовляються доплачувати за житло, інші – не погоджуються підписувати будь-які документи. Варіантом могла бути передача незавершеного будівництва комунальній будівельній компанії, котра могла би за власний кошт, принаймні, оформити документи і ввести будинок в експлуатацію. Проте у мерії заявили, що не братимуть на себе цей тягар.
«Зараз в кооператив вступили менше половини інвесторів: всього 350 із 800. Деякі вже хочуть з нього вийти, оскільки розраховували, що новий забудовник добудує комплекс безплатно. Так обіцяли людям керівники ЖБК, агітуючи за вступ у кооператив. Коли люди зрозуміли, що мають фактично двічі оплатити квартиру, то стали виходити з об’єднання. Ми хочемо, щоб влада вибудувала з забудовником таку схему, аби той виконав свої зобов’язання перед інвесторами»
Нагадаємо, договори у покупців «Перлини Троєщини» підписані з «Радугою Сіті ЛТД», котру відносять до підконтрольних Войцеховському компаній. Торік за співпрацю зі скандальним забудовником Деснянський районний суд покарав керівників «Радуги» на 5 років умовно з випробувальним терміном і забороною займатися професійною діяльністю 1 рік.
Інвестори «Перлини» стверджують, що «Радуга» не відмовляється добудовувати «Перлину», проте йому нібито влада не дозволяєце зробити.
«Два роки тому група осіб вигнала забудовника з будмайданчика. Двічі він пробував повернутися, але організатор ЖБК Руслан Вапельник буквально виривав документацію з рук тих, хто хотів домовитися з покупцями квартир»,- розповідає Владислав Вітвицький, інвестор найпроблемнішої 8- ї секції «Перлини Троєщини», де збудовано лише 7 поверхів. Чоловік повністю оплатив житло і зацікавлений, аби колишній забудовник виконав обіцяне.
Ми переконані, що будинки Войцеховського захоплюються рейдерським способом. Новий забудовник не хоче брати об’єкт, поки ми не оплатимо виділення землі, проектну документацію, експертизу об’єкту. ЖБК нас поставить перед фактом, що ми вдруге маємо оплатити вартість квартири під тим приводом, що забудовник нас покинув. А насправді людей «Радуги» не пускають на будмайданчик. Ми зверталися за захистом до Віктора Крохмалюка, тоді він ще виконував обов’язки голови Деснянської РДА, на що він нам відповів, що ми мусимо виконувати все, що від нас вимагають люди з ОСББ і ЖБК нашого комплексу
Читайте також: ЖК «Перспективу» на Драйзера, 40 наказано знести
Будинки Войцеховського забере Левада?
Перемовини з інвесторами п’ятьох ЖК Войцеховського, серед яких і «Перлина Троєщини», проводить Сергій Левада – відомий київський забудовник і ресторатор, депутат Київради минулого скликання. У місті говорять, що Левада намагається повернути собі колишні позиції, котрі він займав на будівельному ринку за кращих для нього часів.
У часи свого депутатства він був першим заступником земельно-будівельної комісії Київради. А до того налагоджував зв’язки в будівельному бізнесі будучи неофіційним радником екс-голови КМДА Олександра Попова. Бізнес-партнер і кум регіонала Василя Горбаля Левада з 2011 по 2013-й відав питаннями містобудування і землекористування при Громадській раді КМДА. Потім ще рік очолював комітет з питань стійкого розвитку міста при КМДА.
Схоже, перспективи у цього забудовника нині теж непогані. Свій шматок будівельного пирога він вирішив отримати, займаючись проблемними забудовами і застарілим житловим фондом столиці, зокрема, розробляє плани по реконструкції «хрущовок». А ще він ініціював створення при КМДА департаменту з функціями будівельно-архітектурного контролю. Ця структура – міський аналог державного ДАБІ, тобто підрозділ має можливість припиняти будівництво, до якого у міської влади виникають запитання. А оскільки стовідсотково законних забудов у місті практично немає – у кожного є ті чи інші недооформлені документи, роботи у Левади буде вдосталь.
У Деснянському районі, окрім новобудов Войцеховського, Левада був помічений і на Мілютенка, 23-А. Це адреса так званого «будинку-вбивці», в якому живуть патогенні грибки, і котрий міська влада пообіцяла знести і збудувати на його місці житлові комплекси. Конкурс на будівництво не оголошувався, проте Леваду вже нібито представили громаді, як майбутнього забудовника цієї території.
Появі Левади на покинутих недобудовах Войцеховського в якості рятівника ошуканих інвесторів зраділи не всі. Репутація у цього забудовника підмочена, а тому обмануті одного разу інвестори-войцеховці, бояться повторити власну нещасливу долю ще раз. А то й взагалі можуть втратити свої квадратні метри.
Девелоперська компанія Левади і Горбаля ТОВ «Українська інвестиційно-інжирингова компанія» вже кілька разів порушувала взяті на себе договірні зобов’язання. 10 років чекали своїх квартир від цього забудовника інвестори ЖК «Срібний бриз». ЖК «Новодарницький», що на колишній вулиці Ілліча,17 (нині вул. Юрія Пасхаліна), згадуване ТОВ будувало з 2006 по 2014 рік, аж поки його власники не оголосили про банкрутство компанії. Вже кілька років це будівництво завершує комунальне підприємство міста «Житлоінвестбуд–УКБ». Добудову цього комплексу, до речі, переклали на плечі киян – платників податків. Адже з міського бюджету щоразу цьому КП виділяються чималі транші. Керує «Житлобудінвестом» В’ячеслав Непоп – депутат Київради від провладної фракції «УДАР-Солідарність». Певно, невипадково Левада, будучи членом земельної комісії, відстоював наміри свого партнера Непопа забудувати територію столичного зоопарку. Він заявив, що «тварини в київському зоопарку живуть в жахливих умовах, тому його слід винести за межі міста, а територію віддати інвесторам».
З огляду на колишні «заслуги» і недобру славу потенційного завершителя будов Войцеховського, деякі ЖК вже відмовили Леваді. Зокрема, «Сосновий бір», що у Новобіличах, куди він намагався увійти зі своєю будівельною компанією.