skip to Main Content

Народний імпічмент меру. Чи реально відправити Кличка у відставку?

Під Віталієм Кличком захиталось крісло? Принаймні на це вказують намети, встановлені на людних вулицях міста, де активісти збирають підписи за відклик міського голови. Чи реально достроково відправити у відставку мера за народною ініціативою? В процесах досі небаченої  у Києві народної демократії розбиралась ЗКЧ.

Що каже закон?

Терпіти міського голову 5 років зовсім не обов’язково. Якщо мер надокучив уже через рік після виборів, за Законом «Про місцеве самоврядування» його можна відкликати достроково. Стаття 79 цього закону передбачає аж 8 підстав для «імпічменту». Зокрема, й відкликання мера за народною ініціативою. Саме цією можливістю мають  намір скористатись кілька громадських організацій, котрі 5 квітня зібрали в «Українському домі» майже півтисячі киян, аби запустити процес усунення Кличка з посади.

Для відставки міського голови Києва, законодавець встановив певні особливості. Щонайменше 75 осіб мають складати ініціативну групу і принаймні 400 киян мусять підтримати відкликання голови. На зборах представників територіальної громади Києва були присутні 428 виборців, більшість з яких підтримали  дострокове припинення повноважень чільного міського голови. Тепер протягом 30 днів ініціативна група збиратиме голоси киян. Їхня кількість має перевищити ту, яка принесла міському голові перемогу. Таким чином, якби кияни захотіли відставити Кличка, обраного у 2015 році, їм слід було б зібрати 765 тисяч 21 голос. Після виборів 2015-го року для відставки нинішнього мера достатньо всього 392 тисячі 615 голосів.Адже на останніх виборах міського голову обрали лише 28% киян-виборців. Далі підписи передаються до Територіальної виборчої комісії, котра ще має перевірити правильність оформлення підписних листів. Після чого передасть проект рішення про відклик міського голови у сесійну залу Київради.

 «У місті Києві ще не було прецеденту, коли за народною ініціативою відкликали мера. Це перший такий випадок, коли громада Києва висловлює свою чітку позицію і хоче відкликати такого мера, котрий, я вважаю, має краще займатися спортом,- прокоментував ситуацію Андрій Карпенко – лідер об’єднання «Сила громад», обраний на цих зборах офіційним представником ініціативної групи по відкликанню мера. 

«Український дім». Збори громади Києва з приводу відставки міського голови
«Дуже багато людей, котрі підтримали нашу ініціативу. Це активні мешканці Києва це більше двох десятків громадських організацій. Це й ті, хто в тому році постраждали на Політехнічній, захищаючи свій бізнес. Мер не виконує не лише своїх передвиборчих обіцянок, а й своїми діями переходить межу беззаконня. Такого не може бути в цивілізованій країні, котра йде до Європи. До влади прийшли люди, котрі не збираються займатись містом, а лише набивати кишені. Столиця втрачає своє історико- архітектурне обличчя. Нам не потрібен фіктивний мер. Нам потрібен мер-господарник. Відкликати голову за народної ініціативою – є така норма в законі. І ми це можемо зробити. Комусь потрібно зробити перший крок і довести справу до кінця»
сказав Андрій Карпенко

Що інкримінують Кличку?

«Протягом 2016 року Віталія Кличка не було на робочому місці 103 дні,- порахував прогули мера Сергій Доротич – голова Всеукраїнської громадської організації «Союз захисту підприємництва». 

Всього ми мали в минулому році 252 робочі дні. Отже 40% свого робочого часу міський голова провів у відпустках, поїздках і зарубіжних відрядженнях. Що роблять з тими, хто не ходить на роботу? Правильно. Звільняють. Мене також турбує те, що сім’я Кличка не живе в Україні. Як людина може розвивати країну чи місто, якщо не хоче, щоб тут жили його діти?
сказав Сергій Доротич

Серед причин відставки активісти також називають невиконання Кличком передвиборчої програми, відсутність стратегії розвитку міста, зниження рівня соціального захисту незаможних киян, катастрофічний стан інфраструктури, розкрадання бюджетних коштів та лобіювання інтересів олігархів-забудовників. 

За словами ініціаторів відставки мера, лише в перший тиждень збору підписів за відкликання Кличка проголосувало 11 тисяч киян. Палатки виставлені в 50 точках міста. Для голосування необхідно мати лише паспорт. Оскільки долю свого мера можуть вирішувати лише кияни.

Ілюзія демократії

Попри купу вад, котрі містив останній закон «Про місцеві вибори», в ньому все ж з’явились кілька норм демократії прямої дії. Запровадження процедури відкликання депутатів або міських чи сільських голів за народною ініціативою – одна з таких позитивних змін. Проте… Навіть якщо громада вчасно назбирає необхідну кількість голосів і ТВК визнає їх достовірними, остаточне рішення про відставку свого депутата чи мера приймає партія, яка його висувала. Якщо ж  мер йшов на вибори шляхом самовисування, тоді за його відставку має проголосувати більшість депутатського корпусу ради. 

Віталія Кличка, як відомо, на посаду столичного градоначальника висувала пропрезидентська партія БПП «Солідарність», з якою злився кличківський «УДАР», і новообраний мер очолив президентську партію. Проте в травні 2016 Кличко склав із себе повноваження в БПП офіційно через суміщення посад. Проте рішення з’їзду партії про його відставку немає й досі. А тому Віталій Кличко формально так і залишається лідером «Солідарності».

На думку аналітиків, успіх подібних «народних» ініціатив можливий лише за широкої підтримки виборців. Саме під тиском  громади відставку можуть підтримати реально. В іншому випадку ця акція лише вкотре підірве і без того хиткий авторитет мера. Адже з моменту обрання Кличка на посаду його рейтинг упав майже вдвічі. 

Теми:«Сила громад»Андрій КарпенкоВідставка міського головиВіталій Кличко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Авторизація
*
*
Генерація паролю
Back To Top