«Київрада» продовжила договір з ахметівським «Київенерго» майже до кінця літа. Щоправда рішення традиційно маскується під протилежною назвою «Про припинення угоди…», проте за облудою слів завжди ховається правда суті.
А суть така: з 1 травня Київ забирає до комунальної власності лише збиткову частину теплоенергетичного комплексу міста, котрий 17 років тому цілісним і прибутковим взяв в оренду донецький олігарх. «Київенерго» повертає місту майно, яке задіяне в постачанні тепла та води, тобто кілометри дірявих труб, котельні, теплопункти. А от найприбутковіша частина столичного ТЕК – ТЕЦ-5, ТЕЦ-6 та завод «Енергія», що виробляють теплову й електричну енергію, – до 31 липня залишається власністю Ахметова. Офіційна причина – комунальне підприємство «Київтеплоенерго», котре стало правонаступником «Київенерго» не може отримати ліцензії на експлуатацію цих об’єктів. Виявляється, Нацкомісія, котра ці дозволи видає і затверджує українцям тарифи (НКРЄКП), вже півроку паралізована. Ще з осені минулого року там ніяк не оберуть нових членів. І не те, щоб міська влада не знала про піврічний параліч «комісії Вовка». Кажуть, знала, тому й ініціювала перед Верховною Радою прийняття спеціального закону, за яким би «Київтеплоенерго» мало право користуватися старими тарифами «Київенерго». Проте, як на зло, парламент не розглянув цей законопроект. Зговір якийсь, тай годі! От лишень в прибутку від таких «об’єктивних причин і обставин» все той же Ахметов.
Кияни можуть не отримати метро на «Виноградар»
А кияни тим часом уже втрачають, оскільки в авральному порядку діляться бюджетними грішми з новоствореним підприємством. Чомусь на початку року, коли верстався бюджет, на запуск роботи КП «Київтеплоенерго», котре вже цього опалювального сезону постачало тепло двом київським районам, а невдовзі опікуватиметься й усім містом, гроші не передбачались. Таке враження, що влада сама не вірила в те, що забере ТЕК у Ахметова. А тепер, коли співпраця з «Київенерго» все ж припиняється, комунальному підприємству терміново стали потрібні гроші. Де їх взяти посеред року? – Забрати з інших статей. Під ударом опинився проект будівництва метро на «Виноградар». З нього хочуть витягти 1 мільярд гривень. Метрополітен уже оголосив про перенесення аукціону на будівництво цієї станції з 29 травня на 19 червня. І схоже, це не останнє перенесення.
Програму «70/30», здається, відстояли
А ще влада намагалось скоротити фінансування енергоефективної програми «70/30». Це коли гроші на модернізацію житла місто і жителі співфінансують: 70 % проекту оплачує бюджет, а 30% – ОСББ і ЖБК. Гроші зніматимуть також з дрібніших об’єктів, що мали ремонтуватись і реконструюватись у цьому році.
Програму «70/30» киян все ж відстояли. Хоча й частково. На засідання бюджетної комісії зібрались представники тих ОСББ, котрі виграли конкурс з енергомодернізації і вже взяли кредити, аби оплатити своїх 30%. Таких будинків у цьому році 119. Проте половині з них влада вирішила відмовити, оскільки надумала профінансувати програму лише на 50 мільйонів замість обіцяних 125-ти. Питання набуло резонансу, і кияни збіглися до мерії боронити програму.
Голова правління Асоціації ОСББ «Лівобережжя» Валерій Нікітченко переконував, що програма важливіша ніж «вливання грошей» в КП «Київтеплоенерго». «Не розповідатиму, наскільки для нас важлива програма. Усі прекрасно розуміють. Проте дехто не до кінця. Зараз дефіцит у бюджеті зявився тому, що тепломережі впали на голову міста. І зрозуміло, що грошей на це не вистачає. Але люди вносять 30% спів фінансування в енергетичну модернізацію своїх будинків. в результаті ми зменшимо споживання того ж таки тепла. ККД від кожної гривні, котра вкладається в цю програму, на багато більший, аніж гроші, вкладені в ремонт тепломереж. Це абсурд – скорочувати цю програму», заявив Нікітченко.
В результаті «торгів» між владою і громадою, голова бюджетної комісії Андрій Странніков «відшукав» ще 20 мільйонів, а коли й це не заспокоїло розлючений народ, накинув ще 28 мільйонів. В результаті програму обіцяють профінансувати на 93 мільйони гривень. А гроші для «Київтеплоенерго» зняти гроші з програми «Нагороди».