skip to Main Content

У школу – за пропискою. Розпочався вступ до першого класу

«Нова українська школа» (НУШ) почала втілюватися в життя. МОН вирішив знищити корупцію при прийомі до шкіл, а заодно рівномірно наповнити класи – не більше 30 учнів у кожному. Спосіб «одним пострілом убити двох зайців» виявився дуже простим: за кожною школою закріпили певну кількість території, діти з якої мають право на першочергове зарахування до неї. «Третій заєць» у вигляді бонусу від реформаторів – спроба прибрати елітність шкіл.

Як це відбувається у Києві? – стара система вперто упирається.

Сліпий жереб

Отже, цього року у школах скасовано будь-які відбірні процедури, щоб більше не було «конкурсу гаманців». Але що робити, коли охочих піти до якоїсь конкретної школи буде більше, ніж вона зможе прийняти? – Спочатку зарахують дітей, закріплених за цією школою, і тих, чиї старші братики чи сестрички вже тут навчаються. Або у школі працюють самі батьки вступника.

На вільні місця братимуть з «чужих територій» за допомогою жеребкування. Щоправда, процедуру ще дописують і узгоджують із Мін’юстом. Остаточний наказ буде у травні, але вже відомо, що присутніми при жеребкуванні можуть бути всі батьки; прізвища мають бути написані на аркушах так, щоб їх не буде видно; а людину, котра витягуватиме жеребки з барабану, вибиратимуть випадково – обіцяють, це точно не буде директор школи!

Подавати документи можна до кількох шкіл, адже зарахування відбуватиметься у два етапи. Перший саме у розпалі – з 23 квітня до 31 травня школи приймають документи від «своїх» дітей. Другий триватиме з 1 до 15 червня – здійснюватиметься прийом на вільні місця, які не заповнили діти з закріпленої території. І вже до 1 вересня керівник навчального закладу видаватиме наказ про зарахування.

У Міністерстві запевняють: ні про яке «кріпацтво» не йдеться – батьки вільні у виборі школи, просто місце у найближчій школі держава вашій дитині гарантує. Там дитину прийняти просто зобов’язані, а ось за місце в будь-якій іншій школі доведеться поборотися.

Тисячу гривень за потрібну прописку

Для Києва особливо актуальною є проблема різниці між місцем реєстрації та фактичного проживання. До переліку документів, за якими можна підтвердити своє право відвідувати ту чи іншу школу, віднесли: документи, в яких зазначено місце реєстрації (паспорт, посвідчення біженця та інше), або документи, що підтверджують місце проживання. Це означає, що місце проживання можна підтвердити або пропискою, або дійсним договором оренди житла у відповідному районі.

Правники вбачають у новій системі порушення прав людини, адже при фактично повній тонізації оренди житла, батьки не зможуть пред’явити офіційний договір – найчастіше його не хочуть укладати самі власники квартири. До того ж договір має бути нотаріально завірений, а це додаткові кошти. Цей факт звужує конституційно гарантоване право на доступність освіти,- стверджують юристи. Тобто для судових позовів – маса можливостей.

Варто також нагадати, що у Києві в минулому році було збудовано лише три державні школи на 298 житлових новобудов. Там і без того складна ситуація з вільними місцями. Батьки часто возять дітей у сусідні райони, приміром, неподалік від місця їхньої роботи.

А поки всі ці застереження «пережовуються» і Міністерстві освіти, батьки викручуються у свій спосіб.

Інтернет рясніє оголошеннями про можливість купити прописку у потрібному будинку на кілька місяців, до вересня 2018 року. Очевидно, батьки розраховують, що протягом року прописку не перевірятимуть. Найбільше пощастило власникам тих квартир, чиї будинки розташовані поряд з елітними школами, або принаймні, з тими, хто має хорошу репутацію. Прописка у таких будинках коштує тисячу гривень за місяць.

Гроші за тимчасову прописку

«Росток» та «Інтелект» поки залишаються

Що відповідають на це у міністерстві? Міністр освіти Лілія Гриневич запевняє, що елітність тепер не матиме вирішального значення. Суть у тому, що початкова освіта має стати однаковою для всіх. Тому МОН кидає сили на початкову школу – модернізує, відправляє вчителів на тренінги тощо. Уже середня та старша школа матимуть простір для варіацій, але початкова буде максимально уніфікована. Спеціальні програми «Росток» та «Інтелект» поки що будуть, але їм треба довести свою відповідність новій концепції.

Експерти пророкують кінець бізнесу платної підготовки до школи – нова концепція передбачає, що діти здобуватимуть ці навички безпосередньо у школі. Інакше для чого вона потрібна?

30 будинків ­– для простих шкіл і 4 – для елітних!

Як би не намагалися міністри підтягти  усі школи до одного рівня, поділ на «хороші» і «погані» у свідомості батьків таки залишиться. Принаймні, у цьому році. І тут варіантів для корупції з’явиться ще більше, ніж було. Одну із схем, очевидно розроблену в районних чи міських управліннях освіти, уважні батьки вже «вичислили». Вона проста «до болю»: зменшити кількість гарантованих місць у «елітних» школах і максимально навантажити «звичайні». Так, за звичайними школами закріплено приблизно по 7 тисяч квартир, а за елітними – по 2 тисячі.

Всього 3 будинки
Набагато більше будинків

Візьмемо за приклад Деснянський район. Фактором елітності закладу для багатьох є розмір грошових внесків (благодійних і не дуже), котрі збирає школа. Освітні заклади району батьки умовно поділили на «ті, що збирають готівку», «які не збирають» і «які міцно збирають».

 «З моменту виходу нових положень вступу розмірковувала над тим, як же викрутяться директори з РУО, коли доведеться приймати всіх дітей із прилеглої території, а не обраних за вмістом гаманця,- пише киянка  Тата Верник у групі БАТЬКИ SOS. – Відповідь прийшла з освітньої карти. Дуже добре видно по кількості прикріплених будинків. «Збираючі готівку» школи мають по 5-7-10 будинків, «прості» школи – по 30-50! Ось вам і вихід! Геніально». Жінка наводить приклад: «Школа 264 – «збираюча» гаманці – прикріплено 9 (!) будинків. Далі – «звичайна» школа № 321 – 23 будинки!Школа «Усмішка» – «Збираюча. Міцно» (Тут навіть не показують результатів тестування) – 3 (!) будинки!  322-га школа (пам’ятаєте, про неї писали. Це там, де шафки ставили лише тим дітям, чиї батьки здали гроші?) За нею закріплено аж 4 будинки!» А ось знову «звичайна» – № 320. Більше трьох десятків будинків». перевірити інформацію, надану пані Верник, може будь-хто охочий. 
Посилання на сайт Освітньої карти

Чи знає про цей «винахід» Лілія Гриневич? – Знає. Каже, що  територію прописки до шкіл краяли сама місцева влада. Усі зловживання, якщо вони будуть, на їхній совісті. Але у надто кричущих випадках міністр пообіцяла ініціювати перегляд меж мікрорайонів.

«Вчителька, що кричить» і «вчителька, що не визнає реформ». Кого обрала би Міністр освіти?

Батьки шукатимуть своїм дітям кращі школи і їх не спинить жодна реформа. Їх можна зрозуміти, оскільки фахових вчителів дійсно не вистачає і вони не так скоро з’являться, як того хотілося б урядовцям і, звісно, батькам. Досвідом знайомства з найближчою до місця проживання школи, ділиться киянка Валерія Хуанг: «Я вже була на батьківських зборах у школі, до якої ми маємо йти за пропискою. Там набирають 2 перші класи. Одна вчителька має 40 років стажу і  вона каже: «пережила стільки реформ, а вчити буду так, як і вчила». Інша чесно зізналася, що на дітей кричить (не зрозуміла до чого це було сказано, ніхто ж і не питав!). Який ми маємо вибір?

Інша школа, що також поруч, і для нас навіть привабливіша, бо знаходиться поряд з музичною, яку відвідуємо 4 рази на тиждень, не матиме вільних місць. Вона завжди мала великий конкурс і в цьому році матиме. Я буду шукати і розглядаю всі можливості вступу до кращих шкіл. Також задумуюся над домашньою освітою. Але вона погано розвинена у нас і не підтримується державою. Тож це також ризик.

Якщо б учителі найближчої школи були хоча б на 40% прихильниками Нової української школи, я б не вагаючись відправила сина сюди. Він має інсулінову залежність і нам особливо важлива близькість дому. Але ж нам доводиться обирати між «вчителем, що кричить» і вчителем, «котрий буде вчити, як і вчив до реформи». До речі, остання ще  сказала, що інтерактивну дошку їм хоч і встановили, але вона не бачить у ній сенсу. Включатиме 15 хвилин на тиждень під час інтегрованих занять».

До речі, приватних шкіл, державна реформа освіти не стосується. Там діятимуть правила, започатковані самими закладами. За інформацією Деснянської райдержадміністрації, територію обслуговування школи весняні можуть знайти на сайті офіційному сайті РДА. У районі є 47 шкіл державної форми власності. «За прогнозними показниками попередня мережа учнів перших класів закладів загальної середньої освіти на 2018-2019 навчальний рік становитиме 4187 дітей, що на 131 дитину більше, ніж у 2017-2018 навчальному році», – повідомили в адміністрації. Тобто, це приблизно по 89 дітей на школу. Якщо всі школи набиратимуть по три класи, цілком реально помістити усіх.

На цьогорічних першачках МОН має набити достатню кількість ґуль, аби надалі процедура зарахування до першого класу стала простою і зрозумілою всім. Поки що залишається великий простір для маніпуляцій – найцікавіше почнеться після 15 червня, коли батьки почнуть забирати заяви, вступивши на вільне місце до більш любої школи, а вже місця, які звільняться таким чином, заповнюватимуться без барабана і жеребків…

Теми:Реформа освіти

Авторизація
*
*
Генерація паролю
Back To Top