За три роки київські п’ятикласники вчитимуться по електронних підручниках,всі дитячі садочки підключать до «Тривожної кнопки», а обдаровані діти і талановиті вчителі отримуватимуть гранти міського голови. Освіта Києва розвиватиметься в напрямі інноваційних технологій. Все це – плани. Плани нової цільової програми «Освіта столиці 2016-2018», яку нещодавно затвердила Київрада.
Програма тягне на 26,2 мільярди гривень. Майже 8 з них планується витратити вже в 2016-му. В той же час на освітянську галузь в міському бюджеті 2016 року заплановано трохи більше 6 мільярдів гривень. По факту 2015-го київська освіта отримала від держави субвенцію лише 2 мільярди, ще мільярд двісті знайшли в столичному гаманці. Вочевидь, в наступні три роки освітяни житимуть «не по кишені».
Розумна, сучасна та інноваційна – такою столична освіта має стати за три роки.
Ключовим завданням для себе міська влада визначила використання інноваційних технологій в освіті та фахову підготовку вчителів у цьому напрямі. Одне слово, київські педагоги мусять навчитися користуватися цифровими гаджетами не гірше за дітей.
Читайте також: «Освіта Києва 2016-2018: Чого чекати батькам і педагогам»
Дошкільна освіта
У Києві нині 112,8 тисяч дошкільнят, які навчаються в 646 закладах. Всі садочки – переповнені. На 100 місць в середньому по Києву претендує 127 дітей. Найтісніше зараз дітям у Печерському та Дарницькому районах – там на 100 місць – близько 150 дітей. У Деснянському районі цей показник дещо кращий – 125 дітей на 100 наявних місць. Програма не передбачає вирішення проблеми повністю. Щороку народжуваність у Києві зростає. Окрім того 11% дітей, що виховуються у київських садочках – це малюки з приміської зони. Ще майже 5 тисяч шестирічок у цьому році не пішли до першого класу і залишилися у садочках ще на рік. Це додатково 250 груп, що становить 18% від загальної кількості старших груп Києва. Дещо скоротять дефіцит місць 5 нових садочків, які мають з’явитися у Києві за три роки. Ще 11 приміщень дошкільних закладів реконструюють.
Дитсадки планують охороняти цілодобово. Для цього їх підключать до системи
«Тривожна кнопка». На це заплановано понад 19,4 мільйони гривень.
Загалом перебування однієї дитини в садочку в 2016 – му році бюджету обходитиметься у 19 тисяч 900 грн.
Загальна середня освіта
У 500 київських школах нині навчається 266 тисяч 129 учнів. З 2008 року наповненість класів постійно зростає. Зараз в середньому в одному класі навчається 27,5 учнів. Це на 7,4% більше, ніж було у 2013-му. Найтісніше учням Дарницького району – майже всюди по 30 учнів у класі. Найвільніше у Шевченківському, Печерському та Подільському районах – в середньому по 25-26 учнів. У Деснянському районі наповнюваність класів відповідає середньому Шевченківському, Печерському та Подільському районах – в середньому по 25-26 учнів. У Деснянському районі наповнюваність класів відповідає середньому показнику по Києву – по 27 учнів на клас. Дещо розвантажити мережу мають 6 нових шкіл, які побудують в рамках цієї програми. Ще 23 загальноосвітні заклади підпадають під реконструкцію.
Цього року навчання одного учня у школі обходитиметься бюджету у 12 тисяч 192 грн.
«Розумна освіта в розумному місті»
Київський стандарт через три роки у галузі інформаційно-комунікаційних технологій – 1 комп’ютер на 10 учнів. До науково-освітньої мережі «УРАН» планують підключити більшість шкіл, садочків та позашкільних закладів Києва.
Столична освіта бере курс на профільну підготовку. В пріоритеті класи з поглибленим вивченням окремих предметів. На 2,5 мільйони гривень оснастять природничі кабінети для кращого виконання практикумів і лабораторних дисциплін. Ще 190 мільйонів витратять на електронні підручники для 5-х класів. 9 тисяч учителів забезпечать мобільними електронними пристроями, встановлять 3 тисячі мультимедійних комплексів для старших класів.
Місту потрібні кухарі, автослюсарі, водії, радіомеханіки
Профтехосвіту нині називають найбільш доступною освітянською галуззю столиці. 35% від загального контингенту учнів київських ПТНЗ – соціально незахищені верстви населення, серед яких 639 дітей-сиріт.
Вже 4 роки державне замовлення формується на підставі прямих угод з роботодавцями. 98% випускників торік були працевлаштовані. Проте, найгостріша проблема професійної освіти міста в тому, що випускники столичних шкіл зорієнтовані на здобуття вищої освіти. 90% з тих, хто завтра вийде зі школи, зареєстровані для проходження ЗНО, що свідчить про одне – до ПТНЗ вони прийдуть лише у випадку провалу тестів. Тому план набору до училищ торік було виконано лише на 87,5%.
В попиті такі професії як водій, кухар, кранівник, слюсар з ремонту авто, радіомеханік.
Місто розпочало процес оптимізації мережі закладів професійно-технічної освіти. 8 ПТНЗ реорганізовано в 3 регіональні центри та перший в Україні професійний коледж із посиленою військовою та фізичною підготовкою.
Витрати на одного учня ПТНЗ в 2016 році плануються в 29 тисяч 820 гривень.
Позашкільна освіта
Київські діти, як ніде інде, активні в позашкільному житті. Позашкільні навчальні заклади відвідують 80 796учнів. Це 32% київських школярів. Мережа закладів позашкільної освіти – це 41 заклад. Влада декларує наміри зберігати і розвивати наявну мережу, а також залишити її доступною пересічним родинам. На підпрограму позашкільної освіти планується залучити 755 млн 750,5 тисяч гривень.
900 тисяч гривень витратять на стипендії від Київради обдарованим дітям.